Wpisy z Luty, 2012

Fuksja podczas zimy

Kategorie: Bez kategorii
Tagi: , , , , , , , , ,

Fuksja podczas zimy Należy skupić się na kilku ważnych zasadach, które pozwolą zbliżyć wygląd naszej działki do stylu chińskiego. Przede wszystkim w ogrodzie powinna się znaleźć nieparzysta ilość elementów, co sprawi, że będzie on wyglądał na nie w pełni skończony, natomiast cała przestrzeń jakby nie do końca zagospodarowana. W tego typu ogrodach liczy się przede wszystkim prostota oraz minimalizacja. Jednak nie chodzi tu o stosowanie prostych elementów i linii. Należy wyraźnie zwrócić uwagę na szczególny ważny aspekt, jakim jest estetyka, związana z symbolizmem. W ogrodzie chińskim bardzo ważna jest woda, symbolizująca życie Kolejny ważny element to góry, które mogą być zrobione z głazów i skał. Ważne są również kręte drogi, które powinny być uformowane z płaskich kamieni. Powinny one prowadzić do tajemniczych miejsc ogrodu. Drzewa powinny być przycinane w odpowiedni sposób. To główne elementy, które pozwolą ci stworzyć prawdziwą aurę chińskiej przestrzeni. Nabierze to dla ciebie szczególnego znaczenia, gdy zobaczysz piękno takiego ogrodu oraz poczujesz ego moc. Fuksje bardzo nie lubią, gdy dzień skraca się, a słońce daje coraz mniej światła. Roślina mniej więcej we wrześniu, październiku popada w stan uśpienia. Dlatego już w październiku i listopadzie należy ograniczyć podlewanie rośliny. Nie wolno spowodować całkowite wyschnięcie gleby, ale im mniej wody tym lepiej. Następnie roślinę w listopadzie należy przesadzić do doniczki. Powinno się ją przechowywać w chłodnym i mało wilgotnym miejscu. W pomieszczeniu powinno być nie za ciemno. Fuksję należy przyciąć mniej więcej w połowie marca. Przycinamy gałązki zwisające poza pojemnik, natomiast gałązki pnące się ku górze podcinamy na wysokość 40cm. Ważną sprawą jest, aby podawać roślinie nawóz, ponieważ jest to roślina kwitnąca. Jeśli twoja fuksja widocznie urosła należy przesadzić ją do większej doniczki. Jeśli posiadasz kompost użyj go podczas przesadzania rośliny. Pomoże to jej zregenerować siły. To główne zasady pielęgnacji fuksji podczas zimy. Twój kwiat na pewno odwdięczy ci się pięknymi kwiatami.

Hodowla ziół

Kategorie: Bez kategorii
Tagi: , , , , , , , ,

Hodowla ziół Rośliny stosowane jako przyprawy w kuchni lubią podłoże przepuszczalne o odczynie obojętnym, a najlepiej lekko zasadowym. Dlatego nie używamy kory, ziem liściowych ani torfu, które mają właściwości zakwaszające. Najlepiej zastosować uniwersalną ziemię ogrodniczą z kompostem w stosunku 2:1. Dobrze jest też wkruszyć do ziemi trochę kredy lub połamanych skorupek jaj, gdyż wapno w nich zawarte odkwasza ziemię. Sadząc zioła do pojemników należy pamiętać aby na dno wsypać warstwę żwiru lub perlitu co sprawi, że podłoże będzie dobrze przepuszczalne. Jeżeli sadzimy zioła bezpośrednio do gruntu nie mamy żadnych ograniczeń. W przypadku donic należy jednak dopasować wielkość naczynia do konkretnych gatunków ziół. Rośliny posiadające rozbudowany system korzenny dobrze jest sadzić w głębokich ( ok. 40cm) pojemnikach. Płytko korzeniące się, takie jak cząber, tymianek, majeranek, mogą rosnąć w płaskich, niewysokich misach. Jeżeli chcemy hodować miętę, warto ją trzymać w donicach, gdyż w ogrodzie bardzo szybko się rozmnaża i jest nie do opanowania. Podobnie zachowuje się rumianek, szałwia i lebiodka. Zioła nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jedynie podlewania i odchwaszczania dlatego są łatwe w uprawie. W dzisiejszych czasach kiedy stosowanie tabletek stało się niebezpiecznie popularne, coraz częściej wraca się do starych, sprawdzonych metod, czyli ziół. Jest to jednak metoda bardziej czasochłonna, ponieważ zioła trzeba przed zastosowaniem należycie przygotować, a tabletkę tylko połknąć i pewnie stąd wynika taka popularność specyfików chemicznie przetworzonych. Tymczasem zioła od lat znajdują zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce i kuchni. Stosowane są zewnętrznie i wewnętrznie, w leczeniu rozmaitych chorób i dolegliwości, m.in. w chorobach skóry, układu oddechowego, pokarmowego, moczowego i nerwowego. Lecznicze związki zawarte w ziołach to: – azuleny o właściwościach przeciwzapalnych, – garbniki o działaniu ściągającym, bakteriobójczym i przeciwzapalnym, – saponiny zwiększające przepuszczalność błon komórkowych, – pektyny działające łagodząco i przeciwzapalnie, – związki flawonowe o właściwościach regenerujących, – związki śluzowe działające przeciwzapalnie i natłuszczająco. Wiele z nich stosowane jako przyprawy są powszechnie dostępne i warto z nich korzystać ponieważ podnoszą walory smakowe i aromatyczne przygotowywanych potraw oraz korzystnie wpływają na organizm człowieka. Można stosować świeże, mogą być suszone ale można je także mrozić na zimę.

Odmiany ziół

Kategorie: Bez kategorii
Tagi: , , , , , , , ,

Odmiany ziół Kminek zwyczajny, roślina o pierzastych liściach i drobnych białych kwiatach zebranych w baldachy, kwitnących w drugim roku uprawy. Wyrasta do 120 cm, zbiera się młode liście lub baldachy z dojrzałymi nasionami (w drugim roku uprawy), liście można dodawać do zup i sałatek, a nasiona znane z tego, że ułatwiają trawienie. Można dodawać także zmielone nasiona do mięsa, gotowanych warzyw, stanowią też doskonały dodatek do buraków ćwikłowych i kapusty. Dodawany jest także do serów i często do pieczywa. Kozłek lekarski, roślina uprawiana dla korzeni znanych z właściwości leczniczych. Ma zastosowanie jako przyprawa do zup i gulaszu, gdyż doskonale poprawia smak potraw. Natomiast wywar lub nalewka z korzenia kozłka lekarskiego wykazuje działanie uspokajające i przeciwbólowe. Pietruszka zwyczajna w drugim roku uprawy zakwita drobnymi, zielono-żółtymi kwiatkami, zebranymi w baldachy. Zawiera bardzo pożądaną dla organizmu człowieka witaminę C. Liście pietruszki zbiera się w pierwszym roku do użytku bezpośredniego lub mrożenia, stanowi doskonały dodatek do wielu potraw, min. zup, nie należy jej gotować, gdyż traci swoje cenne właściwości, dlatego dodajemy ją tuż przed podaniem na stół. Arcydzięgiel litwor to duża roślina, dochodząca do 250 cm wysokości o złożonych liściach i kwiatach zebranych w baldachy. Wiosną i latem zbiera się świeże liście, a baldachy latem w miarę dojrzewania nasion. Wykorzystywany jest też suszony korzeń jako przyprawa do potraw z ryb, także do sosów i sałatek. Bazylia pospolita wyrasta na ok. 30 do 50 cm, lubi ciepłe stanowisko Młode liście zbiera się latem i dodaje do sałatek, sosów, białego sera, potraw z mięsa i warzyw. Wymaga regularnego nawadniania ale nie należy moczyć samej rośliny. Cząber ogrodowy osiąga 30 do 40 cm wysokości, kwitnie na niebiesko, jasnoczerwono lub biało, pobudza apetyt, likwiduje niestrawność i wzdęcia. Ma pieprzowy posmak i korzenny zapach. Stosowany do potraw z fasoli i grochu, do zup, tłustych mięs i sosów. Kolendra o powcinanych liściach i drobnych białych lub różowawych kwiatach, rośnie do 40- 70 cm. Niestety niezbyt przyjemnie pachnie. Używa się młode liście, baldachy zbiera się w miarę dojrzewania nasion. Dolne liście są dodatkiem do sosów i sałatek, nasiona o słodkim, korzennym aromacie do wypieków, ciast, sosów i kiełbas. Majeranek ogrodowy ma silny zapach, wyrasta od 30 do 50 cm. Liście są przyprawą do wędlin, pieczeni, flaków, zup, farszu, a napar stosuje się przy przeziębieniach. Ogórecznik lekarski rośnie szybko, kwitnie na niebiesko, różowo lub biało. Drobno posiekane młode liście są doskonała przyprawą do sałatek, zup grochowych i fasolowych, dań rybnych, białych sosów, a także do konserwowania ogórków. Doskonale obniża poziom cholesterolu i działa przeciwzapalnie.

Pielęgnacja datury

Kategorie: Bez kategorii
Tagi: , , , , , , ,

Pielęgnacja datury Choć w ogrodzie w okresie zimy panują takie barwy jak szary, biały, brunatny, to wcale nie musi on być martwy. Możemy go przenieść na przykład do przybudówki. Wystarczy zasadzić tak kilka kwiatów oraz zadbać o trawnik, a na pewno wróci do waszych serc wiosna. Zamiast w zwykłym ogrodzie, zimą można tam spędzać miłe popołudnia oraz wieczory ze znajomymi, rodziną. Oranżerie natomiast to wydatek dla bardziej zamożnych osób. Oranżeria to zupełnie osobny budynek, coś w rodzaju szklarni. Ma ona na pewno większą przestrzeń niż zwykła przybudówka. Daje też możliwość hodowania roślin oryginalnych w tym okresie – egzotycznych. Jednakże jej koszt jest znaczny, ze względu na konieczność ciągłego jej ogrzewania. Dzięki ogrodowi zimowemu lub oranżerii możemy poczuć się naprawdę luksusowo i zapomnieć o depresji zimowej. Ogród zimowy na pewno wiąże się z mniejszymi kosztami. Ale oba te rozwiązania przynoszą upragnione rezultaty. Jest to rozwiązanie dla miłośników ogrodów, którzy kochają mieć zieleń blisko domu przez cały rok. Datura jest kwiatem wieloletnim, jednakże w okresie zimowym nie wolno ich trzymać na dworze, ponieważ niska temperatura powoduje, że marzną. Więc można je sadzić zarówno w ziemi, jak i w doniczce. Jeśli zdecydujesz się na jej posadzenie w gruncie, pamiętaj, aby wykopać ją jeszcze przed pierwszym przymrozkiem. Trąby anielskie najlepiej rosną, kiedy posadzone są w drugiej połowie maja (te rosnące w gruncie). Kwiaty te potrzebują dużo substancji odżywczych i przede wszystkim wody. Jeśli zostały posadzone w doniczce, należy je podlewać 3razy dziennie. Lubią one słońce, jednak nie można wystawiać ich na wietrzne miejsca, gdyż są bardzo kruche i delikatne. Tuż przed pierwszym przymrozkiem daturę należy wykopać, pamiętając, aby nie uszkodzić korzeni. Następnie włożyć do dużej donicy i odsypać korzenie żyzną ziemią. Przez okres zimowy powinny być one przechowywane raczej w chłodny miejscu i zaciemnionym (np. piwnica). Raz na jakiś czas należy je podlać. To najważniejsze zasady pielęgnacji datury.

« poprzednie